Koniecznie obejrzyj

INDYWIDUALIZACJA W PROGRAMIE NAUCZANIA
I SZKOLNYM PROGRAMIE WSPARCIA

 

Po Konferencji cd.

W sobotę 4 grudnia 2010 roku w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się ogólnopolska konferencja zatytułowana „Edukacja nakierowana na każde dziecko - indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III”. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej wspierane przez Fundację „Elementarz” i firmę Nowa Szkoła z Łodzi. Honorowy patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Marszałek Województwa Śląskiego.

 

W związku z przypadającymi w tym dniu imieninami Barbar, biorące udział w konferencji solenizantki zostały obdarowane kwiatami i nowo wydaną książką „Ja i My". Program nauczania wraz z indywidualizacją procesu kształcenia i wychowania uczniów klasy I-III” autorstwa Marii Lorek i Katarzyny Sośniak. Przed rozpoczęciem wykładów, w barbórkowym programie z wiązanką pieśni regionalnych, wystąpił zespół Katowice.

Po występie, 380 uczestników, wysłuchało cyklu wykładów zainaugurowanych przez prof. dr hab. Jana Grzesiaka z UAM w Kaliszu i Instytutu Pedagogiki PWSZ w Koninie. W bardzo ciekawym wykładzie profesora Grzesiaka, szczególnie żywe zainteresowanie słuchaczy wzbudziły tezy dotyczące „nauczania żywego”

Porywający wykład prof. dr hab. Katarzyny Krasoń „Trening potencjalności, czyli kreacyjny klucz do indywidualizacji” poruszał ciekawą kwestię dziecięcej ekspresji artystycznej jako narzędzia poznania i rozwoju oraz poszukiwania sposobów aktywizacji potencjału dziecka. Entuzjazm na sali wzbudził końcowy fragment wykładu, w którym pani profesor zwróciła uwagę na szaleńcze tempo współczesnego życia, wymuszające pośpiech, i zaapelowała, aby w czasie „tyranii chwili” zwolnić, zatrzymać się i dać dzieciom i sobie czas na poznanie, i aby nie przytłaczać dzieci nadmiarem informacji.

 

Reprezentująca Urząd Marszałkowski Anna Cekiera mówiła o założeniach projektu MEN dotyczącego indywidualizacji nauczania. Przedstawiła wybrane projekty systemowe w ramach POKL 2007/2013. Zapoznała audytorium z elementami tworzenia wniosku aplikacyjnego w zakresie indywidualizacji nauczania w ramach poddziałania 9.1.2 oraz z zasadami finansowania projektów systemowych, związanych z indywidualizacją.

 

 

 

 

 

 

 

Dyrektor Zespołu Szkół oraz Ośrodka Doskonalenia Ustawicznego Fundacji Elementarz, prezes SNEP, autorka programów nauczania, przewodników metodycznych i wielu podręczników, pani Maria Lorek wraz z psychologiem i polonistą Katarzyną Sośniak, przybliżyły problematykę indywidualizacji w procesie nauczania i wychowania uczniów klas I-III i w Szkolnym Programie Wspierania Uczniów. Nakreśliły najważniejsze obszary dostosowań w na

uczaniu zindywidualizowanym oraz formy wsparcia dzieci przewidziane także w systemowym projekcie MEN „Indywidualizacja Nauczania”.

 

Pierwszą część cyklu wykładów zakończył pan Adam Bochniarz z Centrum Projektowania i Dystrybucji Urządzeń i Pomocy Logopedycznej, który zapoznał z formami, metodami i narzędziami wsparcia opieką logopedyczną dzieci w młodszym wieku szkolnym. Wśród wielu nowoczesnych urządzeń technicznych znalazły się takie utensylia logopedyczne jak np. „Analizator głosek”, czy też korektor mowy o drżącej nazwie „echo-wibrator”.

 

Po przerwie obiadowej pani Małgorzata Spendel, psycholog i logopeda piastująca stanowisko wojewódzkiego konsultanta ds. dysleksji. zapoznała słuchaczy między innymi z regulacjami prawnymi dotyczącymi indywidualizacji nauczania. Zwróciła też uwagę na problematykę podnoszenia jakości wsparcia oraz pomocy psychologicznej i pedagogicznej udzielanej dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (np. dzieciom zagrożonym ryzykiem dysleksji).

 

 

 

Kolejny wykład, dotyczył ciekawości świata, jako warunku poznania. Prowadząca go dr hab. Alina Budniak z Katedry Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów Uniwersytetu Śląskiego zwróciła uwagę na aspekt pobudzania zainteresowań otaczającym światem jako sposobu indywidualizacji pracy z dzieckiem i podkreśliła znaczenie stawiania pytań przez uczniów w procesie poznania.

O tym, jak rozwijać umiejętności i zdolności matematyczne za pomocą pobudzania aktywności dzieci, tak by nauka była przyjemna i interesująca, uczyła słuchaczy Pani Eleonora Nieurzyła z cieszyńskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy konferencji mieli też okazję do zabawy połączonej z gimnastyką umysłu dzięki prezentacji wybranych przykładów ćwiczeń rozwijających umiejętności matematyczne.

Konferencję zwieńczył bardzo interesujący wykład wzbogacony pokazem filmów dydaktycznych na temat fonetyki i fonologii w nauce języka. Dr Liliana Madelska z instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego podkreślała w swoim wykładzie jak dalece prawidłowe słyszenie i kształtowanie „słuchu mównego” wpływa na percepcję mowy.

Po zakończeniu wykładów miało miejsce spotkanie zarządu SNEP i przewodniczących kół terenowych podsumowujące dotychczasową działalność i omawiające nowe cele i plany na nadchodzący rok. Spotkanie prowadziła prezes SNEPu pani Maria Lorek.

 

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, mimo ogromnej pojemności Sali Sejmu Śląskiego nie wszyscy chętni mogli w niej uczestniczyć. Z myślą o nich planujemy w najbliższym czasie powtórnie zorganizować konferencję poświęconą indywidualizacji procesu nauczania najmłodszych uczniów.

 

Po Konferencji

 

Marszałek Województwa o Konferencji

 

Pobierz jako PDF>>

Więcej…

 

Nauczyciel z Klasą Maj 2020

Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny biuletyn naszego Stowarzyszenia. Znajduje się w nim wiele informacji dotyczących zdalnego nauczania,
wiadomości o realizowanym projekcie "Skrzynki Marzeń Młodych Obywateli". Zapraszamy do lektury na elementarz.org
 

zzzzz

zakatek_przedszkolaka___logo
 
Konferencje
Projekty
Zakończone projekty
Nasi partnerzyGościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości